لینک خرید فایل*فناوری آموزشی در کتب درسی*

فناوری آموزشی در کتب درسیفناوری آموزشی در کتب درسی|41009988|nt|
باری دیگر یکی دیگر از فایل ها با عنوان فناوری آموزشی در کتب درسی آماده دریافت می باشد برای دانلود به ادامه پست مراجعه نمایید.

چکیده

سوالی که بسیاری از اوقات ذهن ما را به خود مشغول داشته، این است که چقدر آنچه را می دانیم در عمل به کار می بندیم. نویسندگان و خوانندگان کتاب های درسی فناوری آموزشی نیز با این سوال روبرو هستند. در این پژوهش با انتخاب 9 کتاب درسی دانشگاه در این رشته به عنوان نمونه هدف مند و با استفاده از روش تحلیل محتوا و نیز تحلیل همخوانی سعی شده است به سوال فوق پاسخ داده شود. در واقع هدف این بوده است که معلوم شود چه مفاهیم و عناصری از فناوری آموزشی در این کتاب ها رعایت شده است و آیا رعایت یا عدم رعایت آنها با متغیرهایی چون جنسیت نویسنده، تعداد نویسندگان، نوع ناشر، نوبت و تیراژ چاپ همخوانی دارد یا نه. عناصر مورد توجه به عنوان واحدهای تحلیل در 6 دسته طبقه بندی شد. پس از بررسی کتاب ها و صفحه های نمونه، داده های مربوط استخراج و سپس وارد رایانه شد. نتایج به تفصیل در متن مقاله شرح داده شده است. نتایج اجمالا ً حکایت از آن دارد که عناصر یا ویژگی های مربوط به دو طبقه سبک نگارش و اصول آموزش و یادگیری در کتاب های درسی فناوری آموزشی حضور پر رنگ تری داشته اند که از نقاط قوت این کتاب ها تلقی می شود.عناصر مربوط به طراحی آموزشی کمتر مورد توجه قرار گرفته اند، طوری که در اغلب کتب مورد مطالعه ویژگی های مربوط بدان غایب بوده است. به رغم اینکه طراحی پیام ها و کاربرد مواد دیداری می تواند بیش از پیش از توانمندی های فناوری های نوین بهره مند شود، اما ویژگی ها و عناصر آن در کتب فناوری آموزشی حضور چشمگیری نداشته است. اگرچه نویسندگان تلاش در خوری را برای ساده و ملموس ساختن مطالب به عمل آورده اند، اما نیاز به تدارک دیدن تجربیات متنوعی از یادگیری در کتب درسی که بتواند مخاطب را به فعالیت و مشارکت فراخواند، بیش از پیش حس می شود. ویژگی های کالبدی کتاب از جمله مقولاتی بوده است که آنها را در این گونه کتاب ها کمتر از بقیه ویژگی ها می توان سراغ گرفت.


مطالب دیگر:
تحقیق درباره اندازه گيري زيرالنون به روش كروماتوگرافيتحقیق درباره اندازه‌گيري مزيت نسبي در صنعت قطعه‌سازي خودرو كشور تحقیق درباره اندازه گیری و راهکارهای بهره وری مدیرانتحقیق درباره اندیشه های اسلامیتحقیق درباره انرژی خورشیدی تحقیق درباره خوارج تحقیق درباره خواص گلابیتحقیق درباره خواص گیاهان داروییتحقیق درباره خیار گلخانه ای تحقیق درباره خیارهای دریاییتحقیق درباره دامهای شیطان رجیمتحقیق درباره دانه های روغنیتحقیق درباره داور (دادگستر)تحقیق درباره دبير انجمن بهبود تغذيه ايرانتحقیق درباره دكتر لطـف‌الله يـارمحمـديتحقیق درباره مارهاتحقیق درباره درسهاي زندگيتحقیق درباره دستگاه و وسائل موتوري بالابرتحقیق درباره دفتر بسيج هزاران برگ زرين داردتحقیق درباره دكتربرات قباديانتحقیق درباره دوره نوجوانيپاورپوینت معماری راز جاودانگیتحقیق درباره دیپلماسی در آذربایجانتحقیق درباره ديفرانسيلتحقیق درباره دين بودا